Svépomocná skupina

Členové svépomocných skupin se mohou např. vzájemně podělit o pocity související s vyčerpávající péčí o člena rodiny, mohou se vypovídat ze své bolesti, mohou alespoň na čas uniknout z napjaté atmosféry a přesměrovat svou pozornost. Zjištění, že člověk není ve své situaci sám, přináší úlevu i naději. Účastník získává v otevřené skupině (tzn. že do ní může kdykoliv vstoupit a z ní kdykoliv vystoupit, členství je dobrovolné) pochopení a zpětné vazby k situaci, kterou znají ze svého života i ostatní. Může tak proběhnout nejen aktivní sdílení, ale také nabízení strategie řešení, vlastních osvědčených návrhů či učení ze zkušeností druhých.

V Kapce 97 takováto skupina existuje od jejího založení. Vždy existovala skupina 10 - 15 žen, které spolu sdílely své radosti i starosti, zároveň pořádaly výlety i turistické akce. V poslední době jsou tyto ženy spíše v seniorském věku. Je to jistě dáno tím, že mnoho informací a kontaktů probíhá na sociálních sítích a internetu. Přesto si myslím, že osobní vztahy jsou nenahraditelné.

Rádi bychom však touto cestou oslovili i ženy mladší, které žijí v okrese Chomutov, mají za sebou zkušenost onkologické diagnózy a rády by sdílely své starosti i zkušenosti ve skupině žen stejného věku. Pro osamělé ženy nabízíme i turistické výlety do okolí, kde v přírodě je možné načerpat tolik potřebnou energii a radost ze života.

Takto vás zve jedna z našich členek Iva Skálová:

"Prodělaly jste onkologické onemocnění? Chybí Vám pohybová aktivita, cítíte se osamělé nebo nemáte s kým jít na procházku či výšlap do přírody? Přijďte mezi nás do Kapky97. Rády bychom přivítaly ženy a dívky, které mají rády turistiku a přírodu, na společné kratší i delší výšlapy po okolí nebo výlety do zajímavých míst. Nadýchat se čerstvého vzduchu, poznat přírodu, zlepšit si fyzičku i imunitu, zasmát se. Pohyb a dobrá nálada pomáhá tělu i duši :-D."

CIMG5770_a
CIMG6180a

Svépomocné skupiny představují účinnou pomoc a dostupnou možnost, jak se zbavit bezmoci, jak se adaptovat na změnu podmínek a změnit svou zdánlivě bezvýchodnou situaci. Jsou založené na vzájemné pomoci a podpoře svých členů - člověk pomoc přijímá a současně poskytuje. Svépomocné skupiny překonávají asymetrii vztahu, který vzniká mezi profesionálním pomáhajícím a klientem. Lidé jsou spojeni zkušeností s určitým problémem. (Matoušek, 2003)

Případný zájem o účast ve svépomocné skupině je možné uskutečnit emailem na info@kapka97.cz nebo telefonicky na čísle uvedeném ZDE