Samovyšetření prsu

Sekundární prevence, aneb jak vyhledávat zhoubný nádor prsu

Čím menší je nádor v době jeho objevení, tím větší je šance na úspěšné vyléčení.

Od roku 2002 je v České republice zaveden tzv. screening (časné vyhledávání zhoubného nádoru prsu). Ženy ve věku od 45 let by měly mít pravidelně každé dva roky mamografické vyšetření (rentgen prsu), které hradí zdravotní pojišťovny.

Součástí prevence zhoubného nádoru prsu by mělo být i samovyšetřování. Ženy po 20. roku života by si měly pravidelně po menzes vyšetřovat prsa. Vyšetření prsou je i součástí pravidelného gynekologického vyšetření.

Kdy a jak vyšetření provádět?

Nejlepší doba k samovyšetření prsů je týden po skončení menstruace, když prsy nejsou oteklé nebo bolestivé. Pokud nemá žena pravidelnou periodu, měla by provádět vyšetření vždy stejný den v měsíci.

Navštiv projekt Ruce Na Prsa

Naučí tě, jak se správně sama vyšetřit

  • Lehněte si s polštářem pod svým pravým ramenem a pravou paži si založte za hlavu.
  • Bříšky tří prostředních prstů levé ruky prohmatejte pravý prs, zda nenajdete bulku.
  • Tlačte dostatečně pevně. Pokud si nejste jista, jak silně přitlačit, promluvte si se svým lékařem.
  • Pohybujte se po prsu v kruzích, nahoru a dolů a celý jej vyšetřete. Dělejte to pravidelně vždy stejným způsobem. Tak budete své prsy dokonale znát. Musíte si všímat hlavně případných změn v prsou proti minulému vyšetření.
  • Podobně opakujte vyšetření u levého prsu.
  • Podobně opakujte vyšetření u levého prsu.
  • Opakujte vyšetření obou prsů vstoje, s jednou rukou za hlavou. Správná pozice ulehčí vyšetření vrchní vnější části prsu (směrem k podpažní jamce). Zde se objeví asi polovina zhoubných nádorů prsu. Můžete také toto vyšetření provést ve sprše. Některé změny v prsech se snadněji najdou, když je kůže mokrá a kluzká.
  • Pro větší bezpečnost můžete prsy kontrolovat před zrcadlem. Všímejte si hlavně změn v oblasti bradavek, zarudnutí nebo otoku.
ruce_na_prsa_logo

Šikovná mobilní aplikace

Připomene ten správný termín

en_badge_web_genericAppStore_ico_s
appstar